Kompresory tłokowe a z przekładnią pasową - działanie

Wrócę do kompresorów. Czy wiesz, że kompresory tłokowe nie powinny pracować nieustannie? Ważne dla nich jest, by mogły odpocząć. Nie nabijać się. Te z napędem bezpośrednim w zasadzie powinny pracować sporadycznie. Takie jest ich zastosowanie. Jeżeli Ty potrzebujesz kompresora sporadycznie, najprawdopodobniej to będzie najlepszy wybór dla Ciebie. Z kolei kompresory z przekładnią pasową mogą popracować dłużej w pracy ciągłej. Taki jest ich sens istnienia:) Lecz nadal czas na odpoczynek wydłuża ich żywotność. Dlatego warto dobrze dopasować pompę i silnik do zbiornika, do pracy jaką wykonujemy, do zapotrzebowania. Zapas gra na naszą korzyść i żywotność zespołu jakim jest kompresor osadzony na butli. Czy nadal chcesz oszczędzić na towarze budżetowym? Warto zaznaczyć, że towarem budżetowym to on jest w produkcji, nie twierdze, że Ty mało za niego zapłacisz. 

Świadomość konsumentów

W momencie, gdy piszę ten artykuł media pękają od informacji o koronawirusie. Nie będę skupiał się na samej chorobie, bo nie ma ona nic wspólnego z kompresorami, lecz chciałbym skupić Twoją uwagę na zjawisku związanym z maseczkami higienicznymi. Ceny ich oszalały, ludzie wykupują każde ilości. Absurd oparty na robieniu biznesu na ludzkiej niewiedzy i naiwności. Czym różni się od opisywanej sytuacji w kompresorach? Jedynie tym, że to chwilowy boom do czasu, gdy ludzie zrozumieją, że maseczka mało, że ich nie chroni, to jeszcze na dodatek jest jednorazowa. Przy obecnych cenach nie jeden będzie ją nosił dłużej robiąc sobie więcej szkody niż pożytku. Z kolei chęć wyzysku nieświadomych klientów w branży kompresorów jest już normą. Proceder ten występuje od lat, co najwyżej się powiększa, jest coraz więcej importerów, którzy chcą zaistnieć na rynku, a legalna droga nie przyniesie zwrotu z inwestycji. W moim sklepie sprzeciwiam się tej sytuacji. Skrupulatnie dobieram kompresory do swojej oferty, a nasi doradcy podczas rozmowy postarają się zaproponować Ci sprężarkę dopasowaną do Twoich potrzeb. Jeżeli nie wiesz, jaki kompresor wybrać – zadzwoń do nas. Szczerze opowiemy Ci o każdym produkcie i pokażemy, na co zwracać uwagę przy kupnie.

Zapotrzebowanie na kompresor – na co zwracać uwagę przy kupnie

Wracając do sedna. Chcesz dokonać dobrego zakupu? Oceń swoje zapotrzebowanie. Zacznij od ciśnienia. Zwróć uwagę jakie zapotrzebowanie na powietrze mają narzędzia, którymi chcesz pracować. Jeżeli jest to 6,3 bar to i kompresor 8 bar wystarczy. Musisz jednak pamiętać, że one uruchamiają się dopiero, gdy ciśnienie spadnie do 5,5-6 bar wtedy załączają się ponownie. Czyli nasze urządzenie przez jakiś czas (jeżeli kompresor dobrany jest z zapasem, to krótki) będzie działać z ograniczoną mocą. Przy ciśnieniu 10 bar i wyżej problem nie powinien występować, jeżeli kompresor ma wydajność większą niż zapotrzebowanie na powietrze. Dlatego skup się na oszacowaniu wydajności. Jeżeli będzie ona na styk to pamiętaj, by dać kompresorowi odpocząć. Jeżeli będzie za mała będziemy mieć problem z pracą narzędzi oraz będziemy go przeciążać. Będę trzymał się swojej opinii, że w wypadku kompresorów tłokowych (z śrubowymi i łopatkowymi jest inaczej) zalecany jest zapas:). To naprawdę istotnie wydłuża żywotność urządzenia.

Pamiętaj też, że kompresory i pompy są od siebie zależne. Zbyt mały silnik nie może uciągnąć większych wydajności. Oczywiście mam na myśli realne parametry.

Jeżeli chodzi o zbiornik uwagę swoją skieruj na objętość magazynowanego powietrza, czyli maksymalna ilość barów x wielkość zbiornika. Jest to istotniejsze niż sama wielkość zbiornika. Ponadto, jeżeli będziemy mieć wielki zbiornik i małą pompę do jego nabicia, możesz być pewny, że jego żywotność będzie krótsza. Będzie on miał więcej pracy w ciągu cyklu do wykonania niż w wypadku prawidłowo dopasowanego zestawu (pompa + silnik do zbiornika). 

Pompa w sprężarce – co należy wiedzieć?

 Co do pomp rozróżniamy jeszcze jeden parametr, który jest bardzo istotny w odniesieniu do żywotności, a mianowicie ilość stopni sprężania. Polega to na tym, że tłok, który pobiera powietrze atmosferyczne spręża go i w wypadku 1 stopnia przekazuje go bezpośrednio do butli, bądź w wypadku 2 stopni sprężania przekazuje go do tłoka, który spręża ponownie już raz sprężone powietrze i dopiero wtedy kieruje je do butli.

Dwustopniowe sprężanie daje nam dwie zalety. Pierwsza to żywotność pompy. Te, w których zostało zastosowane to rozwiązanie mogą dłużej pracować podczas pracy ciągłej od tych o jednym stopniu sprężania. Druga korzyść, która może z tego wyniknąć to osiągnięcie ciśnienia większego niż 10 bar. Przy jednym stopniu sprężania, 10 bar jest naszym limitem, by móc osiągnąć więcej niezbędne jest sprężenie już powietrza pierwotnie sprężonego.

W mojej ocenie to są te elementy, na które trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. I żeby nie było, te produkty o przekłamanych wartościach, o których wspominałem, dla niejednego też mogą być wystarczające. Grunt, by mieć możliwość świadomego wyboru. Dla użytku prywatnego, do swojego garażu większego znaczenia to nie ma. Jeżeli klient jest świadomy za co płaci to czy to butla 100l czy te realne 80 dla niego to nie ma większego znaczenia. Ważnym jest, aby wiedzieć za co się płaci i udać do miejsca, w którym sprzedawca będzie z nami szczery i fachowo doradzi oraz odpowie na nasze pytania.

Zarejestrowanie kompresora

Jeżeli kupujesz na firmę tu sytuacja zmienia się całkowicie. Po pierwsze kompresory pracujące w firmach powinny być zarejestrowane w UDT. Kompresory z fikcyjnymi dokumentami nie mogą przejść takiej rejestracji. I oby nie przeszły, bo jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek nieszczęścia korzystanie z takiego kompresora z lewymi dokumentami może być tragiczne dla firmy, która ten kompresor do pracy dopuściła. Przestrzegam przed takim zakupem szczególnie do firm. Nawet bez wypadku kompresor nie zarejestrowany w UDT, z którego korzysta się na potrzeby przedsiębiorstwa musi być zarejestrowany. Za brak takiej rejestracji grożą kary finansowe, a nawet pozbawienia wolności.

Kupuj świadomie 

Rynek jest tak obszerny w dzisiejszych czasach, że na możliwość wyboru narzekać nie możemy. Nie chciałbym, żeby mój artykuł został odebrany jako nagonkę na tanie produkty. Zdecydowanie to nie jest mój cel. Chciałbym, by odbiorca był bardziej świadomy swoich wyborów i istniejącej sytuacji. Dla niejednego, ten tańszy produkt bez certyfikatu może być idealnym rozwiązaniem, zresztą są też produkty w rozsądnych cenach o prawdziwych parametrach i z pełną dokumentacją. Nie chodzi o to, by dać się zwariować i zacząć kupować jak najdrożej. Trzeba kupować świadomie :) Osobiście uważam, że jak zapłacę więcej za produkt to mam oszczędność rozłożona na raty. Często mogę tym podejściem przepłacić, ale zyskuję spokój. Nie oszukujmy się, zakupy męczą. Lepiej nie podchodzić do tematu zbyt często. Ale to tylko moje zdanie. Natomiast Ty, co zrobisz z wiedza, którą właśnie pozyskałeś? :) 

To jest tylko krótki artykuł. Zawarłem w nim jedynie część informacji, jeżeli czujesz niedosyt zachęcam do kontaktu z nami. Staramy się profesjonalnie wspomóc kupującego w doborze produktu tak, by spełniał jego oczekiwania, jednocześnie zachowując ekonomię zakupów.

Leszek Włodarek

Właściciel sklepu Kompresory.org

 

Zgoda na pliki cookie