×

Bardzo często zdarza się, że klient zgłasza się do nas z takim pytaniem. A nie jest one łatwe, a odpowiedź na pewno nie jest oczywista. Tu też nie będę w stanie na nie odpowiedzieć zero-jedynkowo. Na to, jaki kompresor do malowania wybrać wpływa multum czynników.

1. Określ, do jakiego malowania wykorzystywany będzie kompresor

Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytania, takie jak:

 

  • co malujemy,
  • jakim pistoletem,
  • na ilu stanowiskach,
  • jaką farba,
  • jaką dyszą,
  • na jakim ciśnieniu pracuje pistolet,
  • jakie jest zapotrzebowanie na powietrze,
  • czy maluje małe elementy, czy duże powierzchnie,
  • czy to malowanie precyzyjne (elementy samochodów) czy malowanie płotu,
  • i wiele innych.


2. Zdecyduj, czy planujesz dokupić osprzęt

Dużo łatwiej jest jeżeli klient planuje poza kompresorem dokupić osprzęt. Wtedy jest łatwiej. Często jednak klient już posiada osprzęt. Wtedy warto podzielić się informacją ze sprzedającym, na czym pracujemy, co robimy i jaki efekt chcemy uzyskać. Jak sprzedawca się zna, to pomoże, jak nie to trzeba zmienić sprzedawcę. Najlepiej na naszego. Mimo że jak wspomniałem, temat jest trudny i zależy od wielu czynników, można go uprościć i to też uczynię.


3. Zastanów się, czy potrzebujesz sprężarkę do jednorazowego, czy częstego malowania.

Zacznijmy od pomalowania płotu czy elementów, gdzie po prostu musimy pokryć farbą jakieś powierzchnie, nie będziemy tego robić notorycznie czy nawet codziennie. Jednorazowa kwestia. Tu wystarczy nam zwykły kompresor 50l ja zalecam 2 tłoki. Lecz i kompresor jednotłokowy jakoś przebrnie. Ba są tacy co i tę robotę wykonają kompresorem 24l. Jeżeli to jednorazowy strzał sprężarka się pomęczy, ale jakoś da radę. Na logikę jak taki sprzęt da radę, to w zasadzie każdy podoła. Im wyższy, tym lepiej. Ale uwaga - by ten scenariusz miał prawo bytu, musimy mieć kompresor, który ma niskie zapotrzebowanie na powietrze.  

Gdy malujemy częściej i bardziej precyzyjnie zdecydowanie zalecam sprężarki do malowania na przekładni pasowej. Jest to o tyle ważne, że będziemy mogli pracować często i intensywnie. Kompresory połączone bezpośrednio będą zarzynane. Ponadto kwestia wydajności. Jeżeli kompresor 1 tłok będzie miał około 150l a kompresor 2 tłoki około 350l na minutę to zwracajmy uwagę na to, jakie zapotrzebowanie ma nasz pistolet. Na 3 czynniki powinniśmy zwrócić uwagę w szczególności. Jest to:

  • wydajność,
  • ciśnienie
  • wielkość zbiornika.


Każdy z tych parametrów im wyższy, tym lepiej (w większości przypadków). Pistolety mają różne zapotrzebowanie.


4. Dobierz kompresor odpowiednio do zapotrzebowania pistoletu

Dobierajmy kompresor tak, by był z zapasem w stosunku do tego, jaka wydajność jest potrzebna, inaczej nie będzie nadążał. Mało, że będzie się szybciej zużywał, bo częściej nabijał, obniży to komfort pracy, to możemy na malowaniu ujrzeć różnice ciśnień. A tego byśmy nie chcieli. Dlatego warto mieć sprężarkę o wyższym ciśnieniu, gdyż powinno nam to zabezpieczyć ten problem, by do niego nie dochodziło. Ponadto posiadamy wtedy większy magazyn powietrza w zbiorniku. Lecz nie zawsze kompresor o wyższym ciśnieniu jest lepszy. Szczególnie gdy liczymy się z kosztami, nie chcemy kompresora z zapasem (a to zawsze jest rozwiązaniem w tłokówkach), lub zabezpieczenia nas wstrzymują, że nie możemy dobrać większej pompy.  Jeżeli jesteśmy na styk w stosunku do zapotrzebowania pistoletu, niższe ciśnienie może być lepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Jeżeli pistolet potrzebuje przykładowo 400l/min. Kompresor 8 bar da nam 440 l/min, kompresor 10 bar 400 l/min a 12 bar 370 l/min i na tych modelach się skupiamy, a pistolet pracuje na niskich ciśnieniach zainwestowałbym w kompresor 8 bar (zakładając, że inne prace wykonywane na kompresorze nie będą wymagać większego ciśnienia, a produkt kupowany typowo pod malowanie konkretnym pistoletem). Jeżeli jednak zapotrzebowanie nie jest na styk, zawsze brałbym kompresor z zapasem czy to 10, czy 12,5 bar. Jeżeli nie jesteśmy też zblokowani, warto rozważyć wyższy model pompy. UWAGA!!! Bardzo istotne, dobierajmy kompresor, przyjmując wydajność efektywną. Teoretyczna czy zasysania nam tu nie podpowie. Ten parametr nie pomoże w doborze.

 

Na koniec, do tych, co chcą na tym zarobić, a intensywność ich pracy będzie praktycznie codziennością, szczególnie jeżeli wchodzi w pracę praca na kilku stanowiskach. 

W naszej ofercie znajduje się klika bardzo mocnych kompresorów, na których uwagę bym skupił.

Airbox Seria Pro: PRO500, PRO300SX

Wydajność efektywna to około 1000 l/min i duże ciśnienie

AIRBOX Seria AB: AB300SX, AB500SX, AB500H

Są to kompresory, które mają blisko 1400 lub 1700 litrów wydajności

Co prawda ciśnienie 8 bar, więc nie dla każdego, ale jeżeli wasz pistolet na to pozwoli, a nie potrzebujecie większego ciśnienia to naprawdę modele warte uwagi.

Gudepol: GD70-500-1210

Ciśnienie 10 bar, wysoka wydajność

GD70-500-1100/15

Wysoka wydajność jeszcze wyższe ciśnienie.

Oraz kompresor GGA660

Podobnie jak pierwszy gudepol. 

To modele, które udźwigną naprawdę ciężką pracę.  Wielu z was wystarczy jakaś dwusetka z pompą 400-700 l, a nawet i setka w wielu przypadkach. Jak mówiłem na wstępie, jest to wielkie uproszczenie, ale mam nadzieję, że pomoże chociaż niektórym. Najlepiej zapytajcie przy zakupie. Kto pyta (gdzie trzeba) ten ma większe szanse na zadowolenie.

Leszek Włodarek
Właściciel sklepu Kompresory.org