Klucz pneumatyczny znajdziemy w każdym profesjonalnym warsztacie samochodowym, tego typu urządzenia są też na wyposażeniu przyzakładowych warsztatów, a coraz częściej na zakup dobrego klucza pneumatycznego na potrzeby własne decydują się także indywidualni użytkownicy.

Czy się różnią pozornie takie same klucze pneumatyczne? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Co wpływa na cenę? Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania.

Klucz pneumatyczny - jak wybrać?

Posiada on różne ​średnice trzpieni​, ma różne ​momenty obrotowe​, a przede wszystkim różne ​typy mechanizmów udarowych​. Jak nie pogubić się w tym wszystkim i kupić odpowiedni dla siebie produkt? Zdecydowanie należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich prac zamierzamy wykorzystywać urządzenie. Jakie śruby będą zakręcane, odkręcane, jakie pojazdy będziemy obsługiwali. Inne klucze zakupimy do skuterów, motorów, inne do samochodów osobowych, a jeszcze inne do maszyn rolniczych czy ciężarówek. Zwykle im większa średnica trzpienia, tym mocniejszy klucz, ale w obrębie tych samych wielkości trzpienia np. 1⁄2 cala spotykamy też klucze o różnych mocach. Zapieczone śruby będą potrzebowały większego momentu zrywającego, nowe śruby mniejszego. Zazwyczaj każdy rodzaj śruby ma zdefiniowany moment, dlatego do niektórych będziemy potrzebowali delikatniejszych do innych mocniejszych kluczy.

Zapotrzebowanie na powietrze to kolejna zmienna, która definiuje klucze pneumatyczne. Warto przy wyborze urządzenia mieć na uwadze, fakt, że tańszy klucz będzie wymagał do zasilania wydajniejszego kompresora. Zwykle im klucz jest lepszy, żywotniejszy i droższy to ma mniejsze zapotrzebowanie na powietrze, natomiast im klucz tańszy tym zwykle potrzebuje więcej sprężonego powietrza. Tak więc kompresor i klucz udarowy muszą być dopasowane pod kątem parametrów. I tu istotne jest czy klucz dobieramy do kompresora, czy kompresor do klucza :-)

Istotnym elementem wpływającym na cenę klucza pneumatycznego, ale także na jego przeznaczenie jest zastosowany​ typ udaru.

Wyróżniamy:

1. Twin Hamer - najpopularniejszy mechanizm, który tworzą dwa pierścieniowe młotki obracające się wokół wrzeciona. Czym charakteryzuje się od strony użytkownika? Przede wszystkim już przy pierwszych obrotach wirnika pozwala osiągnąć bardzo duży moment obrotowy. Nadaje się do pracy w długich cyklach z uwagi na swoją wytrzymałość. Budowa takiego klucza jest dość prosta, więc serwis też nie jest skomplikowany. Podstawową czynnością serwisową jest naolejania, smarowanie. Awaryjność sprzętu jest niewielka, co wynika z faktu, że składa się z niewielu elementów.

2. Jumbo Hammer - ​to mechanizm zbliżony do twin hammer, z tym że tu zastosowano jeden młot. Atutem urządzeń, w których użyto
takie rozwiązanie jest stosunkowo
niewygórowana cena oraz duża moc. Nie są to

aż tak mocne klucze, jak te z mechanizmem twinn hammer, ale tak jak już wcześniej pisałam - nie zawsze jest potrzebna duża moc klucza udarowego. W odniesieniu do konserwacji jumbo hammer - podobnie jak twin hammer - należy regularnie smarować olejem przez zewnętrzny nypel, bez konieczności rozkręcania.

3. Double Hammer - wytrzymałe rozwiązanie głównie dla przemysłu lekkiego, oponiarskiego czy warsztatów samochodowych. Mechanizm składa się z jednego młota obrotowego, który umożliwia osiągnięcie wysokich wartości momentu skręcającego. Rozwiązanie double hammer jest stosunkowo niedrogie, ale wytrzymałe.

4. Pin Clutch - to mechanizm składający się z dwóch sworzni ze stali hartowanej poruszających się (z bardzo dużą prędkością) w zamkniętej obudowie. System pin clutch został opatentowany przez amerykańskich inżynierów i powstał z myślą o szybkim przyroście momentu udarowego przy zachowaniu jego wysokich wartości. Dlatego też sprawdza się wszędzie tam, gdzie występują krótkie cykle pracy np. w serwisach samochodowych, w przemyśle lekkim czy pracach montażowych. Konserwacja polega na smarowaniu olejem pneumatycznym poprzez otwór w obudowie.

5. Rocking dog - to jedna z najprostszych konstrukcji mechanizmów udarowych, która składa się z jednego obrotowego młota. Zaletą kluczy udarowych rocking dog jest stabilność i nośność urządzenia oraz łatwa naprawa. Zdecydowanie sprawdzi się przy naprawach serwisowych i ciężkich pracach przemysłowych. Regularne smarowanie jest podstawowym zabiegiem serwisowym.

6. Pin less ​(bezszpilowy) - jest mechanizmem, który został opatentowany przez Japończyków. Składa się z jednego młota pracującego w obudowie. Młot obraca się wokół czopa i nie wymaga dodatkowych części takich
jak szpile. Generuje bardzo dużą moc wyjściową, a więc zdecydowanie nie nadaje się do precyzyjnych i lekkich prac. Za to urządzenia z mechanizmem pin less są bardzo wytrzymałe i mają niewielka podatność na awarie. Dlatego idealnie nadaje się do najbardziej wymagających prac: przemysł, maszyny budowlane, warsztaty samochodów ciężarowych, czyli wszędzie tam, gdzie istotna jest potężna moc udaru.

Tak więc wybierając klucz pneumatyczny, powinniśmy rozważyć wiele aspektów. Również to jak długo zamierzamy pracować danym urządzeniem, czy będą to sporadyczne prace, czy będziemy mocno eksploatować sprzęt. Na rynku mamy ogromną ilość producentów, importerów, sprzedawców oferujących narzędzia w różnych cenach i o różnych parametrach. Każdy produkt jest dla kogoś: i ten o lepszych parametrach, i ten o słabszych, i ten drogi, i ten tani... Ważne, aby wybrać świadomie i dopasować zakup jak najlepiej do swoich potrzeb.

Zgoda na pliki cookie