×
Zastosowania sprężarek tłokowych w różnych gałęziach przemysłu

Zastosowania sprężarek tłokowych w różnych gałęziach przemysłu 

 

Sprężarka tłokowa umożliwia kompresję powietrza. Wysoka funkcjonalność i solidna konstrukcja sprawiły, że to niezawodne urządzenie znalazło wiele zastosowań. Sprawdź, w jakich sposób sprężarki tłokowe wykorzystywane są w przemyśle.

Sprężarka tłokowa – wskazówki na dobry początek

 

Na rynku znajdziesz sprężarki tłokowe przeznaczone do przeróżnych zastosowań. Jednak o zakupie nigdy nie powinien decydować przypadek. Jeśli chcesz wybrać urządzenie dopasowane do charakteru warsztatu czy zakładu przemysłowego, rzuć okiem na opis techniczny. Równie ważna jest zastosowana przez producenta technologia.

 

Do chętnie wybieranych sprzętów należy sprężarka tłokowa jednostopniowa. W tym przypadku zasada działania jest bardzo prosta – następuje sprężenie gazu poprzez zmniejszenie jego objętości w cylindrze. Dzieje się tak za sprawą posuwistego ruchu tłoka. 

 

Taki kompresor jest dostępny w różnych wariantach pod względem pojemności i wydajności. Pompy jednostopniowe osiągają ciśnienie maksymalne do 10bar. Pamiętaj, że inne sprężarki tłokowe znajdują zastosowanie w dużych fabrykach, a inne funkcjonują w małych warsztatach.

 

Natomiast sprężarka dwustopniowa to urządzenie o większych rozmiarach. Ponadto zapewnia wyższe ciśnienie, co przekłada się na wszechstronne działanie. Jej konstrukcja pozwala na przepływ i sprężanie powietrza w procesie dwufazowym. 

 

Sprężarki tłokowe dwustopniowe najpierw wykorzystują ruch posuwisty tłoka w cylindrze niskiego ciśnienia. W kolejnym etapie elementem sprężającym jest tłok wysokiego ciśnienia, znajdujący się w oddzielnym cylindrze.

Sprężarka tłokowa – szerokie zastosowanie

 

Wydajny kompresor jest nieocenionym urządzeniem w różnych gałęziach przemysłu. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na sprężone powietrze. To wszechstronna konstrukcja, bez której trudno wyobrazić sobie pracę w wielu zakładach przemysłowych czy niewielkich warsztatach. Istotny jest fakt, że sprężarki tłokowe NIE są przeznaczone do pracy ciągłej. Tam gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze wiele godzin dziennie, tam należy rozważyć zakup kompresora śrubowego.

 

Przemysł samochodowy i lakierniczy

 

Kompresor spalinowy lub elektryczny jest wykorzystywany w warsztatach samochodowych i może zasilać narzędzia pneumatyczne, w tym klucze udarowe i podnośniki. Jednocześnie pozwala na szybkie, a zarazem efektywne naprawy oraz prace wykończeniowe.

Budownictwo

Sprężarka znajdzie zastosowanie również na placach budowy, zapewniając funkcjonalność zasilanym sprężonym powietrzem narzędzia (np. młot pneumatyczny). Ponadto kompresor można przenosić do trudno dostępnych miejsc. Mobilność i łatwy transport mają kluczowe znaczenie w tej branży.

Przemysł spożywczy

Kompresor przemysłowy jest często używany do pakowania, mieszania oraz transportu produktów spożywczych. Wymaganiom branży sprostają sprężarki bezolejowe z atestem PZH, które mogą być wykorzystywane w miejscach, gdzie sprężone powietrze ma kontakt z produktem lub opakowaniem.

Przemysł farmaceutyczny

W przemyśle farmaceutycznym wykorzystywane są sprężarki bezolejowe z atestem PZH, gdyż praca w sterylnych warunkach ma priorytetowe znaczenie. Urządzenie zapewnia kompresję powietrza wolnego zanieczyszczeń czy szkodliwych mikroorganizmów. 

 

Jeśli wybierasz model bezolejowy, pamiętaj, aby uzdatnić sprężone powietrza za pomocą filtrów i osuszaczy. Porównanie między różnymi rodzajami sprężarek pozwoli wybrać model perfekcyjnie dopasowany do własnych potrzeb.

Przemysł maszynowy

W fabrykach i zakładach produkcyjnych kompresory tłokowe są używane jako urządzenia wspierające procesy, rzadziej do obsługi linii produkcyjnych, montażowych czy urządzeń. Zapewniają stabilne i niezawodne źródło sprężonego powietrza, ale w cyklach przerywanych. Do wielogodzinnej pracy stosuje się kompresory śrubowe.

Instalacje sprężonego gazu

Nowoczesny i odpowiednio dopasowany kompresor przemysłowy pozwoli na zasilanie kilku urządzeń pneumatycznych. W ten sposób stworzysz funkcjonalny, a zarazem ekonomiczny system, który sprosta wielu zastosowaniom.



Dlaczego warto stosować sprężarki powietrza w przemyśle?

Sprężarka tłokowa sprawdza się nie tylko wśród klientów indywidualnych. Coraz więcej przedsiębiorców sięga po te urządzenia, zapewniając efektywną pracę w fabrykach czy warsztatach, w których kompresory śrubowe nie spełnią swojej roli. Poznaj najważniejsze zalety sprężarek tłokowych:

 

  • Wszechstronne działanie – kompresory są z powodzeniem stosowane przy wielu zadaniach – od prostych prac warsztatowych do działań w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym;

  • Wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia – solidna konstrukcja i wysoka jakość wykonania sprawiają, że urządzenie może pracować przez długi czas;

  • Łatwa konserwacja – kompresory tłokowe są proste w obsłudze i konserwacji, co obniża koszty eksploatacyjne. Ponadto w dobrych sklepach nie brakuje części zamiennych;

  • Szeroki wybór – najlepsi producenci proponują bogaty asortyment, więc

każdy znajdzie urządzenie dopasowane do własnych potrzeb. Kompresory są  zróżnicowane pod kątem specyfikacji technicznej.

  • Komfort użytkowania – sprężarka renomowanej marki zapewni Ci komfort pracy. Wysokiej klasy sprzęt wyróżnia się większą wydajnością i relatywnie niskim poziomem hałasu.

 

Sprężarka to wszechstronne i niezawodne urządzenie, a wybór odpowiedniego modelu zapewni oszczędną i efektywną pracę w każdym warsztacie i fabryce.

FAQ – Często zadawane pytania

Co różni kompresory śrubowe i tłokowe?

Sprężarka śrubowa wykorzystuje dwa wirniki do ciągłego sprężania gazu, co czyni ją bardziej efektywną energetycznie przy stałym obciążeniu. Ponadto sprzęt pracuje ciszej i generuje mniej wibracji. Jednak jest droższy. Sprężarka tłokowa działa na zasadzie ruchu tłoka w cylindrze, jest tańsza, ale nadaje się pracy przerywanej. Na rynku dostępne są już wyciszone kompresory tłokowe o wysokiej kulturze pracy.

Czy sprężarka tłokowa może pracować bez przerwy? 

Nawet wysokiej jakości kompresory tłokowe  przemysłowe nie mogą pracować bez przerwy. Ich cykl pracy jest dłuższy, ale wymagają odpowiedniego chłodzenia i właściwej konserwacji. Ponadto wyróżniamy sprężarki do zastosowań nieprofesjonalnych, które mają zdecydowanie krótszy cykl pracy w stosunku do odpoczynku.

Jak często należy przeprowadzać konserwację sprężarki tłokowej?

Regularna konserwacja jest kluczowa dla utrzymania wydajności i żywotności. Każdy producent zamieszcza w instrukcji użytkowania wytyczne dotyczące czynności serwisowych i ich częstotliwości.  W razie wątpliwości możesz skontaktować się z producentem lub serwisem.