JAKI KOMPRESOR OLEJOWY WYBRAĆ? PRZECZYTAJ PORADNIK PRZEDZAKUPOWY

2019-09-23
Kompresory olejowe na dobre zagościły w wielu profesjonalnych zakładach przemysłowych, warsztatach samochodowych lub garażach amatorów majsterkowania. Jednak osoby stające przed wyborem kompresora wcale nie mają łatwego zadania. Producenci kompresorów rosną jak grzyby po deszczu, zasypując przy okazji rynek coraz to nowymi modelami. Ale jak wśród takiego natłoku produktów wybrać odpowiednią sprężarkę?

Zastosowanie kompresora olejowego

Już od ponad stulecia kompresory na co dzień wspomagają pracę człowieka. W przeciągu tych lat ich konstrukcja była wielokrotnie ulepszana, tworzono nowe rozwiązania technologiczne a wszystko po to, aby stworzyć kompresor o najwyższej wydajności przy jak najmniejszym zużyciu podzespołów i ograniczaniu kosztów ich produkcji. Nowoczesne kompresory coraz częściej projektowane są w oparciu o nowinki technologiczne po to, aby przyspieszać pracę w profesjonalnych warsztatach lub ułatwiać ją amatorom majsterkowania. Skompresowane powietrze wytwarzane przez kompresor odnajduje zastosowanie we wszelkiego rodzaju urządzeniach pneumatycznych. Pistolety lakiernicze, podnośniki, wiertarki, szlifierki oscylacyjne to tylko nieliczne przykłady urządzeń, jakie możemy zasilić za energii pozyskiwanej z powietrza pod odpowiednim ciśnieniem.

Podstawowa wiedza o kompresorach olejowych

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów kompresorów. Są to kompresory śrubowe, kompresory tłokowe jak i łopatkowe. Innym bardzo często spotykanym podziałem jest podział na Sprężarki bezolejowe oraz olejowe. Na co dzień, najczęściej spotkać można te ostatnie, a to dzięki temu że są dużo bardziej żywotne od ich bezolejowych odpowiedników. Zadaniem oleju jest odpowiednie smarowanie pompy w czasie jej pracy. Dzięki temu wszystkie ruchome części są zakonserwowane a to znacząco wpływa na jej wytrzymałość.

Należy tu jednak wspomnieć, że nie koniecznie każdy olej się do tego nadaje. Mało kto wie, że istnieją ich dedykowane odpowiedniki przeznaczone bezpośrednio do kompresorów olejowych. Taki olej z powodzeniem można znaleźć w każdym porządnym sklepie narzędziowym. Zaleca się także aby wymieniać go regularnie po każdych 500 godzinach pracy kompresora. Kompresory bezolejowe (np: JWA20, SB-OL200/24) zwyczaj używane są w miejscach gdzie istotną rolę gra higiena pracy(gabinety weterynaryjne, dentystyczne czy salony tatuażu). Jest to towar rzadziej sprzedający się, lecz posiadający swoich zwolenników.

Jak dobrać wydajność kompresora olejowego

Wybór odpowiedniego kompresora powinien zależeć od tego do jakich celów będzie on przeznaczony. Przede wszystkim należy mieć na uwadze rodzaj zainstalowanej w nim pompy oraz jej wydajność. Niestety niejednokrotnie kupujący pomijają ten aspekt, skupiając się za bardzo na wielkości zbiornika. Każdy spostrzegawczy kupujący przeglądający internetowe aukcje spostrzeże, że kompresor z przykładowo 100l zbiornikiem bywa czasem o wiele mocniejszy od jego 200l odpowiednika. Nieodpowiednie dobranie kompresora pod względem jego wydajności może doprowadzić do sytuacji, w której nie będziemy mogli odpowiednio zasilić urządzeń, na których nam najbardziej zależy.

To właśnie dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na wydajność wybranego przez nas urządzenia, która określana jest jako ilość litrów powietrza, jakie pompa spręża w zbiorniku w ciągu jednej minuty. W przypadku kiedy sprężarka będzie używana do pompowania kół w aucie, od czasu do czasu podmalowania płotu czy progów w samochodzie to odnajdzie się tu z pewnością AIRBOX AB100SX, ale już w przypadku kiedy chcielibyśmy używać bardziej wymagających narzędzi może być potrzebne mocniejsze urządzenie. Na przykład szlifierka potrzebuje wydajności od 120/l min, piaskarka od 180-450 l/min, wysokociśnieniowy pistolet lakierniczy od 100 do 250 l/min. W takiej sytuacji warto byłoby pomyśleć o nieco droższym i mocniejszym urządzeniu jak na przykład AIRBOX PRO100F lub GUDEPOL GD28-100-320. Oczywiście najlepiej przed wyborem urządzenia dokładnie sprawdzić zapotrzebowanie na powietrze urządzenia, którym chcemy pracować. Tą informacje możecie znaleźć w instrukcji urządzenia. W przypadku kompresorów tłokowych najlepiej kupować kompresor z nadwyżką wydajności.

W ten sposób kompresor będzie dużo żywotniejszy, gdyż będzie się rzadziej uruchamiał. W naszym mniemaniu to słuszna inwestycja. Z kolei kompresory śrubowe lepiej dobierać pod faktycznie zużywane powietrze.

Jaki kompresor olejowy do malowania, wiercenia etc.?

Przedstawione wyżej parametry należą do jednych z najważniejszych, jednak nie oznacza to, że można pominąć inne cechy kompresora. Po raz kolejny istotne jest to do jakich celów będziemy go używać.

Jeśli na przykład często malujemy większe powierzchnie karoserii za pomocą pistoletu lakierniczego to dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w kompresor o większej pojemności zbiornika. W takiej sytuacji nawet 100l butla może okazać się zbyt małą, ponieważ kompresor zbyt często będzie musiał się załączać a to będzie skutkowało koniecznością robienia przerw w czasie malowania, co jak wiadomo może być uciążliwe oraz źle wpływać na malowaną powierzchnię. Lepszym rozwiązaniem, będzie tu zastosowanie butli w rozmiarze 200 lub 300l (np. AIRBOX PRO200SX lub GD49-270-515-B).

Analogicznie do tego przykładu trzeba brać pod uwagę przewidywaną długość pracy z innymi narzędziami pneumatycznymi. Ważnym aspektem jest także maksymalne ciśnienie, jakie może wytworzyć sprężarka. Zapewnienie właściwego ciśnienia jest konieczne do prawidłowego działania narzędzi pneumatycznych zasilanych przez sprężarkę.

Przykładowo, zastosowanie kompresora wytwarzającego zbyt niskie ciśnienie może spowodować brak reakcji urządzenia pneumatycznego lub jego bardzo powolne działanie. Warto zapamiętać, że większość narzędzi pneumatycznych na rynku pracuje z wykorzystaniem ciśnienia od 6 do 10 bar. (Przykładowo klucz pneumatyczny, wkrętarka, szlifierka potrzebują do pracy do 6 bar), ale już pistolet lakierniczy będzie świetnie działał już przy dostarczonych 2,5 - 3 barach.

Czasem jednak warto pomyśleć o zakupie kompresora, który będzie uzyskiwał większe ciśnienie i je zredukować niż by miało go zabraknąć gdy będzie potrzebne. Odpowiednio dobrany kompresor może być nie lada pomocą w codziennej pracy każdego warsztatu zmniejszając czas potrzebny do wykonania poszczególnych prac. Warto mieć na uwadze, że narzędzia pneumatyczne są bardziej efektywne oraz mniej awaryjne w porównaniu do ich elektronicznych odpowiedników. Jednak aby korzystanie z nich było efektywne, nie obejdziemy się bez odpowiedniego kompresora.

Czas pracy kompresora olejowego

Warto zadać sobie pytanie, czy będzie to praca ciągła, przerywana czy sporadyczna? Musimy pamiętać, że najtańsze kompresory nie mogą pracować bez przerwy. Kompresory 1 stopniowe mogą pracować w cyklu 40/60% (przykładowo 4 min pracy, 6 min odpoczynku), zaś kompresory 2 stopniowe mogą pracować w cyklu 60/40%. Czasami to nie wystarcza, więc jeśli potrzebujemy kompresora, który sprostałby pracy przez wiele godzin bez przerwy to warto rozejrzeć się za kompresorem śrubowym.
kompresor śrubowy

Wiele firm produkcyjnych cyklicznie przeciąża swoje kompresory tłokowe, zamiast zainwestować w śrubówkę, mnożąc tym samym koszty pochłaniane przez regeneracje silników, pomp itp.

Jak widać dobór odpowiedniego kompresora to nie łatwa sprawa, lecz gdy dokonamy odpowiedniego wyboru kompresor będzie nam służył latami, oszczędzając nasz czas, pieniądze a co najważniejsze nerwy.

Zapraszam do przeglądania kompresorów olejowych w naszym sklepie. Leszek Włodarek, Właściciel marki Kompresory.org i Toolbox
Zgoda na pliki cookie