Z tego artykułu dowiesz się, w jakie dodatkowe urządzenia możesz doposażyć na etapie produkcji swój kompresor śrubowy, aby był: wygodniejszy w obsłudze, ekonomiczniejszy, czy też lepiej dopasowany do potrzeb Twojej firmy. Założę się, że o niektórych ulepszeniach nie miałeś okazji usłyszeć.

Jeśli jesteś już posiadaczem kompresora śrubowego, to niestety nie wszystkie udogodnienia fizycznie da się zamontować do Twojej sprężarki, natomiast jeśli nosisz się z zamiarem kupna, to masz szerokie możliwości. Warto przeczytać ten artykuł do końca i zastanowić się, czy wystarczy Ci przysłowiowy „golas” (bardzo możliwe, że tak) czy ewentualnie wybierzesz coś z dostępnych ulepszeń. Wybór zawsze zależy od Ciebie, ale lepiej mieć wiedzę na ten temat i świadomie zdecydować, niż tej wiedzy nie posiadać, a potem żałować ;-)

Ulepszenia, które wpływają na komfort pracy i wydłużają żywotność kompresora

Automatyczny wyrzutnik kondensatu czy dren kondensatu - te nazwy stosowane są zamiennie, a funkcja urządzenia sprowadza się do tego, by zdjąć Ci z głowy temat regularnego odkręcania zaworu spustu kondensatu w zbiorniku sprężonego powietrza. W zależności od producenta można spotkać dreny czasowe, które otwierają się automatycznie w zaprogramowanych odstępach czasu lub też prostsze wyrzutniki pływakowe, powodujące otwarcie zaworu przy ustalonym poziomie wody w zbiorniku. Oba rozwiązania są dobre, bo pomagają zadbać o zbiornik. Zalegająca woda powoduje korozję stali, a co za tym idzie, zmniejsza się grubość ścianki, co z kolei ma niebagatelny wpływ na żywotność zbiornika. Im mniej wody zalega i im częściej opróżniamy zbiornik z niepotrzebnych resztek oleju i innych zanieczyszczeń, tym później inspektor UDT powie Ci, że grubość płaszcza osiągnęła wartość uniemożliwiającą, wyrażenie zgody na dalszą eksploatację :-) Nie ma co się oszukiwać: kiedyś to nastąpi, ale możesz ten proces znacząco odłożyć w czasie. Warto wspomnieć, że im więcej wody w zbiorniku, tym mniej miejsca na sprężone powietrze i więcej cząsteczek wody zawartych w tymże powietrzu, a co za tym idzie, sprężarka załącza się częściej i produkuje gorszej jakości powietrze… Co więcej, woda zgromadzona w butli powoduje zmniejszenie jej pojemności oraz żywotności nie tylko samego zbiornika, ale też całej sprężarki. Więc jak? Warto spuszczać kondensat? Oczywiście!

Wyrzutnik kondensatu

Wyrzutniki kondensatu można zastosować w zbiornikach sprężonego powietrza kompresorów śrubowych jak i tłokowych. Jest to ulepszenie, które możesz zamontować na posiadanym już zbiorniku zarówno wolnostojącym jak i zintegrowanym ze sprężarką.

 Ocynkowany kompresor - czy warto go wybrać?

Kolejnym ulepszeniem zbiornika, ale dostępnym już tylko na etapie produkcji jest ocynk. Warto zastanowić się w jakich warunkach będziesz przechowywać zbiornik na powietrze i czy dysponujesz trochę większym budżetem. Ocynkowany jest nieco droższy, ale masz pewność, że będzie Ci z sukcesem służył przez długie lata. Taki zbiornik jest wykonany z grubszej stali, ocynk jest zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Niektórzy producenci dają nawet 10 lat gwarancji. W dłuższej perspektywie relatywnie droższy w zakupie zbiornik z pewnością okaże się jednak tańszym rozwiązaniem, gdyż nie trzeba go będzie wymieniać z taką częstotliwością jak malowany. W wielu przypadkach będzie to także oszczędność czasu, szczególnie przy dużych zbiornikach, których wymiana pociąga za sobą wstrzymanie produkcji oraz oczekiwanie na kontrolę i dopuszczenie do użytkowania.

 

Panele sterujące kompresora - ulepszenie dla bardziej wymagających użytkowników

Ulepszeniami zwiększającymi komfort pracy są wielofunkcyjne panele sterujące. W standardzie większość kompresorów śrubowych posiada panel z podstawowymi funkcjami i dla wielu użytkowników są one wystarczające. Natomiast Ci, którzy oczekują od swojej sprężarki więcej, np. możliwości automatycznego załączania po zaniku fazy, ustawiania harmonogramów pracy, łączenia kompresora w kaskadę lub możliwości podłączenia do komputera i zdalnego monitorowania oraz sterowania przez internet - wtedy warto zainwestować w lepszy układ sterujący. Takie panele zwykle montuje się na etapie produkcji, ale w niektórych modelach istnieje możliwość zamontowania ich także później.

Idąc krok dalej, posiadając już wielofunkcyjny panel, możesz doposażyć sprężarkę w specjalny moduł z dostępem do profilu internetowego, za pomocą którego możesz między innymi zdalnie kontrolować parametry kompresora (m.in.ciśnienie robocze, harmonogram, awarie) czy uzyskać aktualne informacje o stanie urządzenia (w tym m.in. czas pracy, termin wymiany filtrów, czas pozostały do przeglądu) oraz optymalizować parametry pracy, zarządzać danymi czy zintegrować sprężarkę z systemem wdrożonym już w Twojej firmie. A wszystko to zdalnie i bez konieczności przebywania w firmie. Dla jednych to standard, dla innych fanaberia… Ale jak już wspomniałam: wybór warto mieć i dobrze wiedzieć, że takie ulepszenie mądrzy inżynierowie i informatycy wymyślili.

 

Ekologiczne i przynoszące realne oszczędności rozwiązania dla kompresorów śrubowych

Na pierwszy rzut weźmy separator woda-olej. Taki separator podobnie jak wyrzutnik możesz także zamontować do posiadanej już butli. Pozwala on Twojej firmie być bardziej eko i rozdzielić składniki kondensatu, co ułatwia ich utylizację. Warto zaznaczyć, że kondensat to kompilacja wody, oleju i zanieczyszczeń różnego pochodzenia, które zmieszane są w różnych proporcjach. Działanie urządzenia separującego jest dość proste: kondensat wpływający do separatora przechodzi przez szereg filtrów, by ostatecznie osiągnąć jak najlepsze parametry jakościowe wody (poniżej 10ppm), gdzie woda o wskaźniku 0-170ppm jest uznana za idealną do spożycia. Nieźle prawda? Co więcej starając się o dotację na kompresor śrubowy warto sprawdzić czy takie ekologiczne ulepszenie urządzenia nie jest dodatkowo punktowane i nie zwiększa Twojej szansy na pozyskanie dofinansowania lub zwiększenie wnioskowanej kwoty.

airpol-opa-30-osuszacz-chlodniczy-16-bar-1833-l-min.webp

Falownik - szczędność i ekologia

Kolejnym proekologicznym oraz mogącym zmniejszyć zużycie energii elektrycznej rozwiązaniem jest falownik inaczej przetwornica częstotliwości. Jest do dość kosztowne ulepszenie, ale może przynieść realne korzyści w krótkim okresie czasowym. Falownik zawsze dobieramy do mocy silnika. Umożliwia on łatwy, wolniejszy rozruch urządzenia na starcie oraz dostosowuje pracę silnika (obroty) do intensywności poboru powietrza. Przed wybraniem tego ulepszenia należy zastanowić się, czy na pewno wykorzystamy jego walory. Jeśli nasz kompresor jest na silniku 2,2-5,5kW, pracujemy na stałym ciśnieniu, pobór powietrza jest cały czas na podobnym poziomie, a urządzenie pracuje kilka godzin dziennie - to falownik może okazać się zbędnym wydatkiem, bo jedynie co nim uzyskamy to mniejszy pobór mocy na starcie silnika. Musisz wiedzieć, że falownik pobiera energię cały czas, natomiast silnik tylko w trakcie pracy. Inaczej przedstawia się kwestia przetwornicy częstotliwości, gdy kompresor ma silnik 7,5 kW, 11kW, 18,5kW i więcej. Kompresory powyżej 22kW często w standardzie mają już wbudowany falownik. Większy silnik, wielogodzinna praca urządzenia na dwie lub trzy zmiany oraz zmienny pobór powietrza to czynniki, przy których warto już zastosować przetwornicę częstotliwości. Wyreguluje ona obroty silnika w zależności od potrzeb i spowoduje mniejsze zużycie energii elektrycznej. Duży silnik będzie pracował cały czas, ale na zmiennych obrotach, a więc nie będzie ogromnego poboru prądu jak to by miało miejsce podczas każdorazowego uruchamiania. Oszczędności mogą sięgnąć nawet 24% kosztów eksploatacji. 

 

Czy warto zainwestować w wymiennik ciepła?

Coraz popularniejszym ulepszeniem stosownym przy sprężarkach śrubowych o większych silnikach jest wymiennik ciepła. Szczególnie w okresie drastycznego wzrostu cen energii, zainteresowanie tego typu rozwiązaniem znacząco wzrosło. Zasada działania jest dziecinnie prosta: doprowadzona do grzałki (wymiennika ciepła) woda jest ogrzewana przez olej sprężarki śrubowej. Olej oddaje ciepło i przekazuje je wodzie, a ciecz możesz wykorzystać do centralnego ogrzewania, bojlera, prysznica itp. Zaznaczam, że nie w każdym kompresorze takie ulepszenie da się zastosować i nie zawsze będzie można wykorzystać jego zalety. Po pierwsze sprężarka MUSI być wyposażona w chłodnicę olejowo-powietrzną, silnik powyżej 15kW, no i pasowałoby, aby urządzenie pracowało w trybie ciągłym przez kilka, kilkanaście godzin na 80% mocy - wtedy realnie odczuwalne będzie działanie wymiennika. Z tego rozwiązania obecnie korzystają zarówno mniejsze, jak i duże zakłady produkcyjne i usługowe. Może i w Twoja firma zyska?

 

Osuszacz ziębniczy kompresora

Artykuł na temat ulepszeń do kompresorów zakończę tematem osuszacza ziębniczego. Osuszacze ziębnicze są wręcz (w niektórych przypadkach) podstawowym, a nie dodatkowym wyposażeniem sprężarki. Wszędzie tam, gdzie wymagane jest suche powietrze- tam zastosowanie mają tego typu urządzenia. Ale… przed zakupem kompresora z osuszaczem czy samego osuszacza warto upewnić się, czy producent wyposażył go w filtrację, bo być może ona okażę się kluczowa, aby uzyskać sprężone powietrze o wymaganej klasie czystości. Wersja podstawowa osuszacza osiąga punkt rosy +3oC (czyli standard), ale często NIE zawiera filtrów. Na rynku są jednak dostępne ulepszone osuszacze zawierające filtry: dokładny 0,1um i końcowy 0,01um, które pozwalają uzyskać (wg normy ISO 8573-1) nawet klasę 1.4.1. Dobrze jeśli osuszacz posiada także automatyczny wyrzutnik kondensatu. Przykładem takiego kompleksowego osuszacza jest np. HDX-E70 firmy Gudepol czy OPA10 firmy Airpol.

Mam nadzieję, że trochę przybliżyłam temat ulepszeń do kompresorów śrubowych i nie zanudziłam Cię tą tematyką. Jeśli potrzebujesz obszerniejszych informacji, planujesz zakup kompresora i potrzebujesz podpowiedzi zapraszamy do kontaktu. Telefon do nas znajdziesz na dole strony, możesz także zostawić swój numer telefonu na stronie - oddzwonimy!

Zgoda na pliki cookie