Kompresor 50l – jaki wybrać?

Kompresory 50l - czym kierować się w wyborze?

Kompresory ze zbiornikami 50l to jedne z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez domowych majsterkowiczów, hobbystów i “złote rączki” modele. Użytkownicy cenią je za mobilność, niewielkie rozmiary, niewysoką cenę. Niewątpliwą zaletą jest również (w niektórych przypadkach) wydajność oraz możliwość podłączenia do gniazda 230V. Ilość ofert ze sprężarkami 50l oraz ich marek jest ogromna na naszym rynku. 

 

Przyjrzyjmy się zatem rodzajom i różnicom jakie występują między z pozoru podobnymi kompresorami. Jeśli już przyjęliśmy jako pierwsze kryterium wyboru zbiornik powietrza to zwróćmy uwagę co mamy zamontowane na butli (napęd bezpośredni, pasowy, pompy bezolejowe)

 

Zdecydowanie najbardziej pożądane są tańsze sprężarki olejowe z napędem bezpośrednim i to ich mamy najwięcej w sklepach stacjonarnych i Internecie. Wśród nich znajdziemy:W takim razie co dla kogo?

Otóż wybierając sprężarki olejowe jednotłokowe nie można spodziewać się wielozadaniowości takiego sprzętu z uwagi na jego niewielkie wydajności. Nadają się one przeważnie do przedmuchiwania, pompowania, czyszczenia, ale też do podnoszenia tłoczków czy innych prac gdzie zapotrzebowanie na powietrze jest niewielkie. Wykorzystamy je do instalacji wodnej, choć tu należy zastanowić sie czy lepszym rozwiązaniem nie okaże się kompresor bezolejowy ECO50. Często takie same olejowe moduły pompujące zastosowane są na mniejszych zbiornikach EVO24 co czyni urządzenie jeszcze mniejszym, mobilniejszym i poręczniejszym.

 

Dużo więcej należy wymagać do sprężarki olejowej dwutłokowej takiej jak EVO50V czy SO380-50. Tego typu sprężarkami zasilimy już większość narzędzi pneumatycznych, wykonamy prace tynkarskie, malarskie. Wydajność takich kompresorów pozwala na wszechstronne zastosowanie.

 

Należy jednak pamiętać, że napęd bezpośredni jest mniej żywotny oraz wymaga częstszych i dłuższych przerw w pracy.Innym ale wyjątkowym rozwiązaniem napędu bezpośredniego jest olejowa pompa GVM - cicha, wytrzymała, przeznaczona do długiej pracy chociaż zespolona z silnikiem. 3BDA504NUA  

Przekładnia pasowa z pompą olejową jest wytrzymała, ale dość droga, a całe urządzenie cięższe z uwagi na masę pompy, silnika i kół pasowych. GD-28-50-320/230 .

Tego typu rozwiązania są wybierane przez osoby świadome ich zalet, chcące powierzyć sprężarce wymagające zadania i będące w stanie zapłacić za nie więcej

 

Czym różnią się z pozoru takie same kompresory tłokowe 50l?

Ilość kompresorów tego samego typu może okazać się przytłaczająca. Jak się poruszać w gąszczu tak szerokiego asortymentu? Postaramy się wykazać różnice, aby ułatwić wybór. Niestety nie każdy importer uczciwie podchodzi do kwestii danych technicznych, ale każdy chce w jakiś sposób zaistnieć i się wyróżnić. Wybierając urządzenie należy zwrócić uwagę na:

  • wielkość zbiornika - często zbiorniki 50l okazują się być nawet 30l  - ale: nie dla każdego ta różnica będzie istotna.  Jeśli urządzenie będzie używane sporadycznie do prac niewymagających to cena takiego kompresora może okazać się największym atutem i priorytetem przy wyborze niż rzeczywista wielkość zbiornika.

  • materiał wykonania - obudowa pompy żeliwo lub aluminium, zbiornika: stal, aluminium. Grubość blachy stalowej butli 50l powinna wynosić powyżej 2mm. Trzeba pamiętać, że korozja z czasem będzie nam uszczuplała materiał.

  • moc silnika - tu wyobraźnia piszących dane na etykietach czasami jest nieograniczona ;-) silniki 1,1kW potrafią być opisane jako 4,3kW. Zwykle silniki stosowane na kompresorach dwutłokowych z napędem bezpośrednim to 2,2kw - taki silnik jest optymalny dla pompy i wymaga standardowego zabezpieczenie B16. Kompresory jednotłokowe zwykle mają silniki 1,1kW lub 1,5kW.

  • kraj pochodzenie a marka - jeśli szukasz małego ekonomicznego kompresora z napędem bezpośrednim to nie ma złudzeń - wszystkie będą produkcji chińskiej. Importer czy marka może być polska/europejska, niemiecko brzmiąca, ale nie oznacza to, że produkcja też. Chiński produkt nie w każdym przypadku będzie słaby, ale z pewnością trzeba się bliżej przyjrzeć tym modelom, aby nie trafić na jednosezonowy import bez serwisu i części zamiennych.

  • podane na tabliczkach wydajności - nie są wydajnościami efektywnymi. Te możemy jedynie policzyć ze wzoru na podstawie czasów nabijania zbiornika. Jeśli ktoś robi testy to takie dane jest w stanie podać, jeśli nie to niestety, ale zostają one tylko w domysłach kupującego.

  • typ pompy - olejowa lub bezolejowa. Pompy bezolejowe ECO50, ECO 24, JWS 50, JWS 24,SOB-OL 200/24 nie wymagają smarowania, a co za tym idzie są łatwiejsze w serwisowaniu. Produkowane przez nie powietrze jest wolne od zanieczyszczeń drobinkami oleju, natomiast nadal mogą znajdować się tam cząstki stałe i woda, dlatego przy kompresorach bezolejowych warto również stosować filtry powietrza i odwadniacze. Utarty pogląd głosi, że pompy bezolejowe charakteryzują się wysoką kulturą pracy czyli są po prostu cichsze nie olejowe. Nie do końca tak to jest, bo są na rynku pompy olejowe wyciszone, które emitują tylko 66dbB 28FA541NUA209 , 28FA504NUA200 , a są modele bezolejowe przy których trudno pracować bez zatyczek dousznych.

Pompy olejowe wymagają regularnej wymiany czy też uzupełniania oleju. Należy pamiętać, że olej w niskich temperaturach traci swoje właściwości smarne, dlatego kompresor olejowy można uruchamiać w temperaturze powyżej 5stC. Jest to zwykle trwalsze rozwiązanie, ale nie jest to regułą. Przykładem wysokiej jakości pompy bezolejowej zamontowanej na małych zbiornikach jest np. model B2DC504NUA, B2CC304NUA, B2DC304NUA. W przypadku tych kompresorów bezolejowych Włosi naprawdę się postarali. 

 

Kiedy olejowe, a kiedy bezolejowe kompresory 50l?

Niewątpliwie najchętniej nadal wybierane są kompresory olejowe z uwagi na opinię dotyczącą żywotności oraz konkurencyjnej ceny w stosunku do kompresorów bezolejowych o podobnych parametrach. Jednak są prace, które lepiej wykona kompresor bezolejowy, należą do nich m.in. malowanie, lakierowanie, czyszczenie, szkiełkowanie czy zastosowania laboratoryjne lub robotyka. Warto zwrócić uwagę, że ten trend się powoli odmienia i w krajach zachodniej Europy kompresory olejowe wypierane są przez bezolejowe. Chodzi tu głównie o aspekt ekologiczny (brak oleju, mniejszy pobór energii) oraz możliwość uzyskania większych wydajności. Świadomość ekologiczna także kształtuje decyzje konsumentów w Polsce, o czym świadczy znaczny wzrost sprzedaży kompresorów bezolejowych ECO6, ECO24, ECO50, ECO100.

Niezależnie jaki kompresor Państwo wybierzecie: olejowy czy bezolejowy najważniejszymi parametrami będą nadal wydajność efektywna oraz ciśnienie robocze, bo to od tych parametrów zależeć będzie prawidłowa praca zasilanych urządzeń. 

Wśród szerokiego asortymentu małych kompresorów tłokowych, każdy znajdzie coś dla siebie. Nie bójmy się zatem produktów azjatyckich, ale kupujmy z głową. Wymagajmy od sprzedawców rzetelnych informacji,  stosujmy się do zaleceń dotyczących użytkowania i konserwacji - dzięki temu urządzenie posłuży nam dłużej. Ważne jest aby niezależnie od tego czy kupujemy bardzo tanie i “odchudzone” materiałowo urządzenie, czy podobnie wyglądające, ale droższe i z wyższej półki jakościowej, wybór powinien być świadomy, a decyzja podjęta na podstawie konkretnych danych.

Zgoda na pliki cookie