Kompresor 50l – jaki wybrać?

Kompresor 50l – jaki wybrać?

Wielu z nas pamięta czasy gdy na półkach były pustki, a wybór polegał na tym czy brać to co jest, czy pozostać z niczym. Dziś sytuacja jest skrajnie inna. Ilość produktów dostępnych na rynku przegrzewa nasze procesory mózgowe. Ilość marek, rodzajów, modeli, a nawet kolorów powinna ułatwić sprawę. Lecz czy tak jest naprawdę? Nie oszukujmy się, żyjemy też w czasach, w których jesteśmy szprycowani tak wielką ilością informacji, musimy podejmować tak wiele decyzji, że nasze mózgi mają tego po prostu dość. Jaki jest tego efekt? Upraszczamy każdą podjętą decyzję.

Dlaczego pisze o tym w artykule dotyczącym kompresorów?

Zdecydowanie nie dlatego, że mnie poniosło, lecz właśnie dlatego, że kompresorów 50L na rynku jest najwięcej. Powód jest banalny. Z tej gamy produktów jest to produkt najłatwiej zbywalny i dość prosty w imporcie. Efekt? Gdy wiemy, że potrzebujemy kompresora 50L, a trafiamy na rynek, w którym na pierwszy rzut oka wszystko jest takie samo, ewentualnie różni się kolorem i naklejką z logo, to trudno o inny rezultat, niż uproszczanie przez nasz umysł tego na pozór nieistotnego wyboru.

Jak wybieramy sprężarki 50L?

Najczęstszym mechanizmem, który nasz mózg stosuje przy takim wyborze to oparcie się o "owczy pęd". Co to znaczy? Kupujemy to, co najczęściej jest kupowane przez innych lub co nam jest w ten sposób przedstawiane. Marketing często stosuje zabiegi, które skłaniają nas do zakupu tylko dlatego, że każdy to kupuje. Drugim z mechanizmów jest oczywiście cena. Jak wszędzie cena przecież czyni cuda. Oczywiście to prawa, niestety tylko na etapie sprzedaży. Etap produkcji, który poprzedza sprzedaż, już tych cudów nie przewiduje.

 

Jeżeli tu dotarłeś znaczy, że chcesz dokonać bardziej świadomego zakupu.

Mam nadzieję, że uda mi się w tym pomóc. Mam świadomość, że mój wstęp jest dość długi, lecz moim zdaniem bardzo istotny. Zacznijmy od podstaw. Jak wspomniałem, gdy patrzymy na kompresory, mamy wrażenie, że wszystko jest takie samo, przynajmniej na pierwszy rzut oka.

 

Już na tym etapie możemy rozróżnić trzy podstawowe typy kompresorów 50L

Najczęściej spotykane typy sprężarek to:

  • kompresor 50L - 1 tłok, napęd bezpośredni,

  • kompresor 50L - 2 tłoki, napęd bezpośredni,

  • kompresor 50L - napęd pasowy (tu możemy spotkać najróżniejsze typy pomp, a co za tym idzie silników).

 

Różnica między dwoma pierwszymi a trzecim jest pierwszym momentem, w którym powinniśmy się zdecydować na konkretny typ.

 

Dostosuj model kompresora 50L do swoich potrzeb

Jeżeli potrzebujemy kompresora do pracy sporadycznej, najlepszym rozwiązaniem jest (najczęściej sprzedawalna) opcja z napędem bezpośrednim. Gdy zaś poszukujemy kompresora mobilnego, który będzie pracował codziennie, zdecydowanie powinniśmy pomyśleć o mechanizmie przekładni pasowej.

Czym różnią się te dwa rozwiązania?

W pierwszym pompa połączona jest z silnikiem 1 do 1. Ilość obrotów na pompie będzie równa ilości obrotów na silniku. Zazwyczaj około 2850 obr/min. Przy takich obrotach pompa dużo szybciej się zużyje, może pracować w krótszych cyklach (zalecane 20:80). Zaś te z mechanizmem przekładni pasowej mają obniżane obroty na pompie w stosunku do silnika, który zazwyczaj również ma 2850 obr/min. Dzięki czemu cylindry obracają się z prędkością od 900-1400 obr na min w zależności od modelu.

 

Jeżeli zdecydujesz, że najlepszym wyborem będą kompresory z przekładnią pasową, to powinieneś zwrócić uwagę na te same elementy, co w kompresorach większych: 100L, 200L, 300L czy 500L. O tym przygotuję artykuł w następnym tygodniu.

 

Kompresory 50L z napędem bezpośrednim

Dziś jednak chciałbym skupić uwagę na urządzeniach z napędem bezpośrednim. Dlaczego? To one sprzedają się najczęściej. Jeżeli już świadomie stwierdziłeś, że twoja praca nie wymaga, by inwestować w rozwiązania droższe, bo Ty i tak pracujesz sporadycznie (a tak właśnie ma większość klientów, którzy decydują się na kompresor 50L) to przejdźmy do omówienia właśnie tych dwóch typów kompresorów. Zacznę od podstawy: czym różnią się te dwa kompresory, by następnie przejść do elementów wspólnych obu modeli.

 

Jak rozpoznać różnice między modelami

Łatwo zauważyć, że kompresory te rozróżniają jedynie pompa i silnik. Pozostałe elementy są wspólne. Co nie znaczy, że wszyscy producenci stosują te same pompy, nawet jeżeli tak może to wyglądać. Znaczenie ma wielkość tłoków, jakie są stosowane w pompie. Pamiętacie mój długi wstęp o tym, że nie ma cudów, jeżeli chodzi o cenę na produkcji? Niestety fakt, iż ludzie decydują się na produkty, o jak najniższej cenie spowodował, że w kompresorach w celach cięcia kosztów produkcji stosowane są coraz mniejsze tłoki. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby klient był o tym informowany. Jest szansa, że taki kompresor też mu wystarczy, bo jego potrzeby nie są wygórowane. Ta informacja jest zazwyczaj po prostu pomijana. Tłok stosowany w kompresorach powinien wynosić 47 mm. Do takiego tłoka stosuje się silnik 1,5 kW. To w przypadku kompresorów jednotłokowych. Kompresor dwutłokowy ma dwa razy po 47 mm. W tych modelach powinno się stosować silniki 2,2 kW. Jeżeli moce podawane przez producentów są większe, jest to znak, aby zwiększyć swoją czujność. Niestety zakłamane parametry dziś to w zasadzie codzienność. A to jedynie wierzchołek góry lodowej.

 

Jak zdecydować czy potrzebujemy kompresora 50L jedno- czy dwutłokowego?

To zależy od naszego zapotrzebowania. Kompresory jednotłokowe posiadają od 100L do 160L efektywnego powietrza. Zaś te dwutłokowe od 260 do 320 wydajności efektywnej. Osobiście uważam, że w kompresorach tłokowych lepiej wybrać kompresor z zapasem. Szczególnie w podłączeniu bezpośrednim, gdyż mamy wysokie obroty na cylindrach. Oczywiście zdroworozsądkowo. Jak chcemy napompować koła raz na sezon, nie jest nam potrzebny jakiś nadzwyczajny zapas. Wtedy lepiej kupić ten jednotłokowy i zaoszczędzić, lecz jeżeli przewidujemy klucze pneumatyczne, jakieś podmalowanie czy pracę innymi narzędziami, to jednak skusiłbym się na ten mocniejszy.

 

Zwróć uwagę na zbiornik kompresora

Powrócę jeszcze do oszczędności na produkcji. Jeżeli producenci oszczędzają na pompach i silnikach, dlaczego mają tego nie robić na zbiorniku? Niestety tu też produkty różnią się znacząco. Zalecana grubość zbiornika w takim kompresorze to minimum 2,5 mm. Są firmy, które potrafią to zmniejszyć do 1,5 mm. To absurd. Czy wiesz, że wybuch zbiornika pod ciśnieniem przynosi efekt podobny do wybuchu małej bomby? To nie są żarty. Produkcja takiego produktu to skrajna nieodpowiedzialność.

 

Musimy pamiętać, że w powietrzu jest też woda, w zbiorniku zbiera się kondensat, o którym większość nie myśli. Zbiorniki rdzewieją, a ich grubość maleje. Niestety fabryki wyprodukują to, na co mają zlecenie. Gdy jesteśmy już przy zbiornikach, nie brakuje też takich, którzy ze zbiornika 50L potrafią zrobić 40L. To dopiero oszczędność. Na szczęście w naszym sklepie wystrzegamy się takich produktów.

 

Wiesz czym jest zawór bezpieczeństwa?

Jest to element kompresora, który mógłby zabezpieczyć maszynę przed ewentualnymi konsekwencjami takich cięć kosztów. Niestety tu też producenci oszczędzają. Warto zwrócić uwagę na to, czy na zaworze bezpieczeństwa w kompresorze jest nadrukowany znak CE. Jeżeli jest, to znaczy, że prawdopodobnie wszystko jest ok. Jeżeli zawór nie jest oznaczony, prawdopodobnie ktoś postanowił zaoszczędzić 3 dolary, by móc uczestniczyć w wojnie cenowej. Dodam jeszcze, że prawnie kompresor bez znaku CE nie powinien trafić do sprzedaży. Jest to wymóg niezbędny, by towar mógł rotować na terytorium Unii Europejskiej.

Nie daj się oszukać

Spodziewałeś się poradnika, jak wybrać kompresor? Spokojnie, takie też się pojawią. Ten tekst miał uświadomić, że papier przyjmie wszystko, a towar, który na pozór jest identyczny u wszystkich, może być skrajnie inny, a co gorsza - klienci są wielokrotnie wprowadzani w błąd.

 

Kończąc ten artykuł, podpowiem Wam szybko, jak bez wczytywania się w wszelkie opisy i w sklepach, i na aukcjach internetowych, rozpoznać te produkty, które nie mogą mieć właściwych parametrów. Jeżeli waga kompresora jednotłokowego jest niższa od 30 kg, a waga dwutłokowego niższa niż 40 kg, to gdzieś koszty były cięte. Innym łatwym sposobem sprawdzenia wiarygodności jest podłożenie wymiarów kompresora (długości i szerokości, bo to zazwyczaj i tak wymiar butli) pod wzór. Przepisy dopuszczają 15% rozbieżności od wymiarów podanych jako parametr. Jeżeli kompresor po podstawieniu pod wzór ma od 45 do 55L objętości, to wszystko jest ok według przepisów. Jeżeli zaś ma 35 - już nie bardzo. Co ciekawe, urządzenia z większym zbiornikiem - mimo, że muszą wykonać więcej pracy - zazwyczaj nabijają się szybciej niż te, w których były robione cuda dla ceny.

 

Kupuj bezpiecznie

W naszym sklepie znajdziesz tylko sprawdzone i pewne modele kompresorów. Nasi specjaliści doradzą Ci, jaki kompresor wybrać, aby spełniał Twoje oczekiwania. Kupuj świadomie i ciesz się produktem przez długie lata.

Leszek Włodarek
Właściciel sklepu Kompresory.org

Zgoda na pliki cookie